mobil menu
ara

Çatalhöyük

Çatalhöyük, UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan, insanlık tarihinin ilk izlerini taşıyan önemli bir yerleşim yeridir.

Dünyanın en önemli arkeolojik sit alanlarından birisidir çatalhöyük. 1960 yılından bu yana devam eden kazılar, MÖ 9000 e dayanan bir Neolitik (yeni taş çağı) yerleşim yerini ortaya çıkarmıştır.

Çatalhöyük, 1958 yılında James Mellaart, David French ve arkadaşları tarafından bulunmuş, Doğu ve Batı Çatalhöyük olarak adlandırılmış iki ayrı yerleşim yeridir.

Çatalhöyük, insanların ilk yerleşik hayata geçtikleri ve çiftçiliğe başladıkları 9000 yıl öncesine tarihlenen yoğun nüfuslu yerleşmelerden biridir. Burada birbirine bitişik kerpiç evlerde 8000’e yakın insan yaşamıştır. Evlerin aralarında sokaklar yoktur ve insanlar evlerine çatılardan girmişlerdir. Çatalhöyük halkı ölülerini yaşadıkları evlerin eşiklerine gömmüşlerdir. Evlerinin içine vahşi hayvanların ayrıntılı ve özenli resimlerini yapmışlar, aynı zamanda bu hayvanların boynuz ve kafataslarını belli mekânlara yerleştirerek muhafıza etmişlerdir.

Doğu Çatalhöyük, Neolitik Çağda M.Ö. 7400 ile 6000 yılları arasında; Batı Çatalhöyük ise, Kalkolitik Çağda M.Ö. 6000 ile 5500 yılları arasında iskân edilmişlerdir.

Çatalhöyük, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. 1961 – 1963 ve 1965 yılında James Mellaart tarafından kazı çalışması yapılan höyükte, 1993 yılından günümüze Prof. Dr. Lan Hodder başkanlığına uluslararası bir ekip tarafından kazı çalışmaları devam ettirilmektedir.

Çatalhöyük kazılarında ele geçen obsidyenler, seramik kaplar, ana tanrıça ve hayvan figürleri gibi buluntular, Konya Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

» Çatalhöyük web sayfası
» Çatalhöyük'te bulunan tüm eserlerin fotoğraf arşivleri.
» Çatalhöyük Fotoğraf Galerisi
çatalhöyük çumra  çatalhöyük kazısı çumra  çatalhöyük eserleri

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2023 - cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ] • Destek: Çumra MTAL