mobil menu
ara

Çumra Hakkında

Mustafa Kemal Atatürk, trenle Adana’ya giderken Çumra’da mola veriyor. Çumra istasyonundan etrafı seyredip sulama tesis ve lojmanlarını gördükten sonra; “Bu şirin beldeyi geliştirmek, buraya önem vermek lazımdır. Çumra ilçe olmaya layıktır.” demiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 26 Haziran 1926 yılında 30.05.1926 tarihli 404 sayılı resmi gazetede yayınlanan, 877 sayılı kanunla Çumra ilçe merkezi olmuştur. Çumra’nın ilçe olmasında büyük emeği geçen o dönemin Konya Valisi İzzet Bey’in adı Çumra da ilk kurulan mahalleye verilmiştir. (İzzetbey Mahallesi)

Çumra ilçe merkezi olarak, yakın bir geçmişe sahip olduğu için Çumra merkezinde tarihi eser yoktur. Lakin bulunduğu yer itibari ile çok eski bir yerleşim yeridir, MÖ 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Çumra’nın tarih öncesini anlatan en önemli merkezi, Çumra’nın 12 km kuzeyinde bulunan “Çatalhöyük” tür. Çatalhöyük ve çevresinde yaşayan toplumların M.Ö. 7000 yıldan öncesi neolitik devre ait medeniyetin buradan başlayıp, dünyaya yayıldığı anlaşılmıştır.

Çatalhöyük ve civarında yaşayan toplumların yeryüzünün en eski kavmi olduğu kazıda çıkarılan eserlerde görülmektedir. Çatalhöyük’ün özelliği insanların kurdukları ilk şehir olmasıdır. Neolitik devirden kalma Çumra ve çevresinde birçok höyük mevcuttur. Sırçalı Hüyük, Seyithan Hüyüğü, Karahüyük Karkın Hüyüğü, Dedemoğlu Hüyüğü, İçeriçumra Hüyüğü, Alibeyhüyüğü, Çatalhüyük, Küçükköy Hüyüğü, Abditolu Hüyüğü, Üçhüyükler köyünde bulunan 3 adet hüyük. Tarih çağlarında bulunduğu yer hakkında en eski yazılı kaynağa ise eski Hitit krallığı zamanından kalan Telepinuş fermanında rastlarız. Bu fermanda Hattuşilin Hupişna (Ereğli) Lunda (Karaman memleketlerinde oğullarından her birini atadığı ve onların da bu memleketleri yönettikleri görülür. Çumra’nın Kuzey kısmında bulunan Üçhüyük ve Türkmen Karahüyük köyleri Alibeyhüyüğü kasabası civarında Hititlerin yaşadığı buralarda yapılan kazılarda çıkarılan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.

Çumra ve çevresinde Frigyalı ve hatta kısa süre ile Lidyalılar hakimiyet kurdukları anlaşılmaktadır. Pers kralı Ahamanis Çumra ve çevresini Perslere bağlamış, fakat onların da hükümranlığı fazla sürmemiş. Çumra ve çevresi Neolitik devrin Etilerin (Hitit), Perslerin ve Frigyalıların idarelerinde kalmıştır. Yörede Selçuklu hakimiyeti bilinmesine rağmen herhangi bir tarihi esere rastlanamamaktadır. Ancak Karaman oğullarından kalma halen mevcut Çarşamba çayı üzerinde Dineksaray, Balçıkhisar, Tavşanköprü, Karaman, Seyithan ve Karkın köprüleri bulunmaktadır. Anadolu’yu fethederek Anadolu Selçuklu Devleti’ni kuran Süleyman Şah’ın 1075 yılında Konya’yı alarak başkent yapması yörenin Türk egemenliğine geçtiği dönemdir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasında sonra kurulan Türkbeylikleri arasında geçen Anadolu Türk birliğini kurma mücadelelerinde Çumra’dan geçen Çarşamba çayı sınır olarak kabul edilmiştir. Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra yörede Karamanoğlu beyliği kurulmuş ve bir süre hüküm sürmüştür. İlçenin şimdiki sakinlerinin birçoğunun Selçuklularla gelen Türk boylarından olduğu, yerleştikleri köylere verdikleri isimlerden anlaşılmaktadır (Karkın, Afşar, vb.). Osmanlılar döneminde Yavuz Sultan Selim’in Beyazıt’ın, 1. ve 2. Murad’ın Karamanoğullan dolayısıyla yöre üzerine seferleri görülür. Fatih Sultan Mehmet tarafından Karamanoğlu beyliğinin ortadan kaldırılması ile Osmanlı yönetimine giren yöremiz, o dönemler şu anda ilçe olan Çumra’nın bulunduğu yer bataklıklarla kaplıdır. 1926 yılında Çumra’nın kurulmasında iki olay çok büyük rol oynamıştır.

İlki: Çarşamba Kanalı’nın açılması, bataklıkların kurutularak ıslah edilmesi için Konya ovasının sulanması maksadıyla 1911 yılında yapılan sulama tesisleridir. Diğeri ise 1894 yılında Haydarpaşa-Bağdat demiryolunun yapımına başlanıp, 1913 yılında bitirilmesidir. 1913 yılında buradan ilk tren geçmiştir. Dolayısıyla Çumra’daki ilk bina istasyon olmuştur. Osmanlı zamanında ilk tapu ve kadastro işlemleri de Çumra’da başlatılmıştır.

Çumra Konya arası, Konya Çumra arası geliş gidiş oldukça rahattır. Konya Çumra otobüs seferleri, çumra raybüs ve tren seferleri mevcuttur. Konya Çumra arası ulaşım 40 km yaklaşık 35 dakika dır.
Çumra ile ilgili her şeyin tek adresi www.cumradan.com da, CUMRADAN Çumra hava durumu, çumra nöbetçi eczane, çumrada eğitim, okullar, çumra’dan haberler gibi bilgilerin yer aldığı bir bölgesel web sayfasıdır.

Çumra yurtiçi kargo telefonu, Çumrada kiralık ev, Çumra arçelik servisi, Çumra halı yıkama, Çumrada evden eve nakliye, Çumra beyaz eşya servisi, Çumra samsung servisi, Çumra vaillant kombi servisi, Çumra kooperatif, Çumra da özel ders, Sunny, Elton Çumra Konya yetkili servisi, Çumra Bilsem, Çumra Karaca küçük ev aleti servisi,

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2023 - cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ] • Destek: Çumra MTAL