mobil menu
ara

Türkiye’nin en tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nden Konya Ovası’na su verilmeye başladı.

Türkiye’nin en tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nden Konya Ovası’na su verilmeye başladı. Türkiye’nin en büyük tahıl ambarı olan Konya Ovası’na Mayıs ayının gelmesiyle birlikte Beyşehir Gölü’nden BSA kanalı aracılığıyla su verilmeye başlandı. Tarihi Taşköprü’deki regülatör kapaklarının açılmasıyla birlikte halk arasında bilinen Beyşehir- Soğla - Apa (BSA) Kanalı göl sularıyla buluştu. 

Kanaldan akan sular Çumra’da Apa barajına kadar ulaşarak bölgedeki tarımsal alanlara sulama suyu ihtiyacını karşılıyor. Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, asırlardır. Konya Ovası’na sularıyla bereket sunan Beyşehir Gölü’nden yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte regülatör kapaklarının açılmasıyla birlikte su alımlarına başladığını belirterek,”Temennimiz, sularının ihtiyaç duyulan alanlarda su tasarrufuna özen gösterilerek kullanılmasıdır. Çünkü Beyşehir Gölü su seviyesi bu yıl mayıs ayının ortalarına geldiğimiz bugünlerde istenilen seviyelerde değil.” Dedi.
tarih icon 25/05/2019
okuna sayısı icon 1465 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]