mobil menu
ara

Sağlık Bakanlığından Açıklama: Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gereken önlemler

Sağlık Bakanlığından Açıklama: Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gereken önlemler Sağlık Bakanlığı berberler, kuaförler ve güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemleri açıkladı. Bu süreçte randevulu çalışma sistemine geçileceğini belirten bakanlık, iş yeri sahiplerinin alınması gereken önlemler müşterilerin uyması gereken kurallara kadar adım adım bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüsü ile mücadelede ilk dönemin geride kaldığı ve ikinci döneme ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ adının verildiğini açıklamıştı. Normalleşme sürecinde berberler, kuaförler ve güzellik salonları ile ilgili yeni kurallar açıklandı. Bu kuralları tek tek sıralayan Bakan Koca, İş yeri sahiplerinden müşterilere kadar alınacak önlemler hakkında bilgilendirdi.

DUVARLARA ÖNLEMLERLE İLGİLİ AFİŞLER ASILACAK

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, iş yeri alanlarının küçük olması ve çalışma koşulları nedeniyle müşterilerle yakın temas (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) söz konusu olabilir. Bu nedenle hem iş yeri çalışanı hem de müşteri. COVID-19 Salgını süresince geçerli olmak üzere korunma önlemleri olarak aşağıdaki kurallara uyulmalıdır. Her iş yerinin görünür bir yerine önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yerinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

PERSONEL SAYISI AZALACAK

İş yeri ile ilgili alınması gereken önlemler
*İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için, müşteriler randevu ile kabul edilmelidir. Müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmelidir.
*Müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalıdır. Bu uygulama, müşterinin ya da personelin COVID-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştıracaktır.
*İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır.
*İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmelidir.

MÜŞTERİLER MASKE İLE ALINACAK

*İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmelidir.
*İş yerine maskesiz müşteri alınmamalıdır. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarabilir.
*İş yerine müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalıdır.
*İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmalıdır.
*İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.
*Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalıdır.
*İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalıdır, ortalıkta bırakılmamalıdır.

YİYECEK VE İÇECEK SERVİSİ YAPILMAYACAK

Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler:

*Müşterilere hizmet verilirken yiyecek ve içecek (su hariç) servisi yapılmamalıdır.
*İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. şeyler bulundurulmamalıdır.
*Her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanılmalı, tek kullanımlık malzeme sağlanamadığı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 600C'de yıkanmalıdır. Kullanılan aletlerin üzerinde kan veya sekresyon yoksa, yüzde 70'lik alkol ile silinmelidir. Kullanılan aletlerin üzerinde kan veya sekresyon varsa, ön temizlik yapıldıktan ve kuruduktan sonra yüzde 70'lik alkol ile silinmelidir.
*Manikür, pedikür, epilasyon gibi işlemlerde kullanılan aletlerin kişiye özel olması sağlanmalıdır. Kişiye özel alet kullanımı sağlanamadığı durumlarda, her müşteriden sonra kullanılan aletlerin temizlik ve sterilizasyonu sağlanmalıdır. Yapılan işlem eldiven kullanmayı gerektiriyorsa tek kullanımlık eldiven kullanılmalıdır. Eldivenli ellerle çevreye dokunulmamalıdır.

Müşterilere Yönelik Önlemler:

*İş yerinde belirlenen kurallara uyulmalıdır.
*Diğer müşterilerle aradaki sosyal mesafeye (en az 3-4 adım) dikkat edilmelidir.
*Randevu ile gidilmeli ve randevu saatine uyulmalıdır. *Maske (tercihen tıbbi) kullanılmalıdır.
*İş yerine girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır.
*İş yeri içinde gerekli olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır.
*Çevreye temas sonrası el antiseptiği kullanılmalıdır.
*Yemek ve içmek (su hariç) için talepte bulunulmamalıdır.

Personeli Korumaya Yönelik Önlemler:

*Hasta personel (ateş, öksürük, nezle, nefes darlığı gibi belirtileri olan) çalıştırılmamalıdır.
*Personel çalışırken ateş, öksürük, nezle, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, maskesi takılı olarak pandemi hastanesine yönlendirilmelidir.
*Personel vardiyalı çalıştırılmalı, çalışma ortamında aynı anda daha az personelin bulunması sağlanmalıdır.
*Çalışan personelin tümünün kuralına uygun maske takması sağlanmalıdır. Maske ıslandıkça ya da kirlendikçe değiştirilmelidir.
*Müşteri ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temas olasılığı olan personelin yüz koruyucu kullanması sağlanmalıdır. Yüz koruyucu her müşteri sonrasında yüzde 70'lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.
*Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmelerini sağlanmalıdır. Bunun için, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
*Personelin dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanmalıdır. Yemek yerken ya da çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için, bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişinin olmaması sağlanmalıdır.
*Çalışan personelin temaslı ya da izolasyonda olmadığından emin olunmalıdır.

11 MAYIS 2020 KUAFÖRLER, BERBERLER VE GÜZELLİK SALONLARININ AÇILMASIYLA İLGİLİ GENELGE YAYINLANDI Görmek için tıklayınız.

tarih icon 08/05/2020
okuna sayısı icon 1095 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]