mobil menu
ara

Konya Çumra projesi Hotamış gölü,

Konya Çumra projesi Hotamış gölü, Konya Hotamış gölüne Çumra projesi kapsamında adacıkları oluşturulacağı ve oluşturulan iki kuş adacağının çevrede ki göçmen kuşlara yuva olacağı düşünülüyor. Konya Çumra projesi kapsamında Orman ve Su işleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Türkiye'nin dört bir yanında inşa edilen baraj, gölet ve içme suyu tesisleriyle bir yandan içme, kullanma ve sulama suyu temin edilirken diğer yandan da yaban hayatı için çalışılıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Konya Çumra Projesi kapsamında inşa edilen Hotamış Depolaması ile de 771 bin 100 dekar zirai araziye su temin edilirken, 100'den fazla kuş türünün de su ihtiyacı karşılanacak.

Konya-Çumra III. Merhale Projesi içerisinde yer alan projelerden biri olan Hotamış Depolaması Projesinin uygulama alanı, Çumra ilçe merkezinin 10 kilometre güneydoğusunda eski adı ile "Hotamış Sazlığı" üzerinde bulunuyor. Proje, Konya Kapalı Havzası ile Akdeniz Bölgesi'ndeki Göksu Havzası'nın yukarı kesimlerini içine alıyor.

Göksu Havzası suları, Beyşehir Gölü taşkınları, Çarşamba Çayı kış akımları ve sulamadan dönen drenaj suların toplanacağı Hotamış Depolaması'nda kaynaklar regüle edilerek kullanıma sunulacak.
tarih icon 04/05/2017
okuna sayısı icon 4540 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]