mobil menu
ara

Yeni üniversite giriş sınavı detayları

Yeni üniversite giriş sınavı detayları

Yüksek Öğretim Kurum Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemi YKS’yi duyurdu, sınav sistemine dair ayrıntılı bilgiler verdi. YGS-LYS sınavları kalksa da yeni gelen sistem eski sınav sistemiyle benzerlik taşıyor.

Yeni sınav sitemi ile YGS-LYS arasındaki en önemli farklar dan, eski sınavda zaman farkı bulunurken, yeni sınavda tüm sınavlar tek bir günde yapılacak. Yeni üniversite sınavıda ise tüm sınavlar tek bir gün içerisinde iki oturum da yapılacak.

Diğer bir fark, öğrenciler ve adaylar bilgi sorularını daha çok görecek. Eski sınav sisteminde öncüllü sorular vardı, yeni sistemde öncüllü soruların olması beklenmiyor.

Eski sınavla yeni sınav arasında en dikkat çekici bir fark da 200 puan olması. Eski sınavda 200 ve üzeri puan alan öğrenci ve aday yalnız bir kere üniversiteye girebilme hakkına sahipken, yeni sınavda 200 ve üzeri puan alan öğrenci veya aday bir sonraki sene aldığı puanla başka bir lisans programına girme hakkına sahip olabilecek.

Yeni sınav sistemi Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavlarına girilmesi zorunludur. TYT sınavında sadece Türkçe ve Temel Matematik soruları olacak. Eski sınavda olduğu gibi yeni sınavda da Türkçe ve Temel Matematikten 40’a soru sorulacak. Öğrenciler ve adaylar Birinci oturum olan TYT sınavında toplam 80 soruyu çözecekler. Eski sınav YGS’de ise öğrenciler ve adaylar toplam 120 soruya cevap veriyordu.

Önceki sınavlarda 18 puan türü bulunurken, yeni sınavda toplam 5 puan türü olacak.

tarih icon 13/10/2017
okuna sayısı icon 1752 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]