mobil menu
ara

Üniversite giriş sınavı güncel detaylar

Üniversite giriş sınavı güncel detaylar Yükseköğretim Kurulu (YÖK), internet sitesinde, yüksek öğreti̇m kurumları sınav si̇stemi̇ i̇le ilgi̇li̇ açıklamalar yayınladı. 

Buna göre, YKS' de adaylar, cumartesi günü öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda, 
Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi'nden Türk dili ve edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları sorulacak.  

Sosyal Bilimler-2 Testi'n den Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını ve Fen Bilimleri Testi' n e ise fizik, kimya ve biyoloji sorularını cevaplayacaklar. Toplam 160 soru sorulacak.  

Sınav sonucunda iki oturumdaki performans dikkate alınarak işlem yapılacak. Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. 

Lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. 

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak. TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek. 

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek. 

2018 de Üniversite sınavı 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Tabi sonra dan tekrar değişmez ise,
tarih icon 21/11/2017
okuna sayısı icon 2078 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]