mobil menu
ara

Türkmenkarahüyük Türkiye Sampiyonu olarak Çumra'yı Gururlandırdı

Türkmenkarahüyük Türkiye Sampiyonu olarak Çumra TÜRKMEN KARAHÜYÜK TÜRKİYE ŞAMPİYONU İlçemiz Türkmenkarahüyük ortaokulu Samsun da düzenlenen Türkiye Ragby şampiyonasında tüm rakiplerini yenerek Türkiye şampiyonu oldu. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve okul idaresi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Destek veren herkese teşekkürler.

Ragbi Nedir? 

Ragbi 15’er kişilik iki takımla bir devresi 40dk olmak üzere iki devre olarak oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu, topu elle rakip kale çizgisinin arkasına taşımayı hedefleyen sert bir spordur. İngiltere’nin Ragbi isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya’da çok popüler bir spor haline gelmiştir.

Ragbi’de her iki takımda farklı özelliklerde 15 oyuncu yer almaktadır. Forvetler 8 kişi olarak en ağır işi yapmakta ve sürekli çarpışmanın içinde bulunmaktadırlar, 7 kişilik Bek kadrosu ise daha çok; topu ağır adamlardan kaçırmak ve boşluk bulmak üzere odaklanmışlardır. 

Ragbi sporunu diğer sporlardan ayıran en büyük özelliği centilmenlik ve saygıdır. Maç boyunca fiziksel anlamda birbirine meydan okuyan takımların maç sonunda birlikte eğlenerek etkinliği dostça bitirebilmesi, yeri geldiğinde birlikte içerek şarkılar söylemesidir. Ragbi maçlarında hakem ve takım kaptanları dışında konuşmak kesinlikle yasaktır. Hakem kararlarına itiraz kati suretle oyundan uzaklaştırma sebebidir.
tarih icon 15/05/2019
okuna sayısı icon 1641 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]