mobil menu
ara

Tarihi eserlerin sahtesini yapıp gömdüler. Define olduğunu söyleyip para aldılar

Tarihi eserlerin sahtesini yapıp gömdüler. Define olduğunu söyleyip para aldılar Konya’da iddiaya göre izinsiz kazı yapıp tarihi eser kaçakçılığı yaptığı öne sürülen 23 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, elde ettikleri tarihi eserlerin sahtesini yapıp, gömdüler çevredekilere, gömdükleri yerde define olduğunu söyleyip. Karşılığında para aldıklarını ileri sürüldü. 

Çumra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2,5 aydır yürütülen tarihi eser kaçakçılığı soruşturması kapsamında 25 kişi hakkında yakalama kararı verdi. Bunun üzerinde harekete geçen jandarma, Çumra ve Güneysınır ilçesinde operasyon düzenlendi. Daha önce belirlenen adreslere yapılan baskınlarda 23 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramada ise 1 tabanca 4 av tüfeği, 442’sinin tarihi değeri olabileceği düşünülen 1279 obje, 4 dedektör, tarihi eser incelemesinde kullanılan test kiti malzemeleri ele geçirildi.

Şüphelilerin, elde ettikleri tarihi eserlerin sahtesini yapıp, toprağa gömerek çevresindekilere, gömdükleri yerde define olduğunu söyleyip, bunun karşılığında para aldıkları iddia edildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 13’ü ifadeleri alınıp serbest bırakıldı, 10’unun sorgusu ise sürüyor. İşlemleri tamamlanan 11 kişi, Çumra ilçesinde adliyeye sevk edildi. Diğer 2 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
tarih icon 05/05/2019
okuna sayısı icon 1375 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]