mobil menu
ara

Öğrenciler Çatalhöyük'ü Yerinde Tanıyor

Öğrenciler Çatalhöyük Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz yaptığı yazılı açıklamada Çumra Belediyesi Çatalhöyük Kent Konseyinin çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Geçen yıl Çatalhöyük Kent Konseyi etkinlikleri çerçevesinde başlatılan, 40 kardeş eğitim ve kültür gezilerinin bu yılda devam ettiğini ifade eden Başkan Oğuz, "Bu Eğitim ve Kültür gezileri programımızı üç ayrı bölümde değerlendiriyoruz. Önceliğimiz Çumra'da eğitim öğretim gören 15 bin öğrencimizin tamamının 9 bin yıllık şehir olan Çatalhöyük'ü yerinde görerek, gezerek anlamasını ve tanımasını sağlamak."  

Belediyeden bir rehberin öğrencileri her gün ikişer grup halinde okullarından alıp, Çatalhöyük'ü gezdirdikten sonra tekrar okullarına bıraktıklarını vurgulayan Başkan Oğuz, şunları kaydetti: "İkinci bölümde de Konya'mızda bulunan önemli ve tarihi yerleri yerinde gezip görmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Üçüncü olarak ise Bursa – Çanakkale'yi yerinde görüp anlamasını sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosunda yaklaşık 14 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2 bin yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır. Burayı herkes mutlaka görmelidir."
tarih icon 15/02/2017
okuna sayısı icon 2246 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]