mobil menu
ara

Konya Ovası’nda Alarm

Konya Ovası’nda Alarm Tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası, 6 aydır yeterli yağış alamadığı için kuraklık alarmı vermeye başladı. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, tohumların bozulma yaşadığını söyleyerek “31 ilçemizin 28’inde yağış yok, tüm ova alarmda. Bir an önce önlem almamız gerekiyor yoksa 2021’de rekolte kaybı yaşayabiliriz” ifadesinde bulundu.

2 Milyon 200 bin hektarlık bir ekim alanına sahip olan Konya ovasında yıllık 2,5 milyon ton buğday üretilmektedir. Bu nedenle tahıl ambarı olarak bilinen Konya geçen yıl temmuz – aralık döneminde 80 mm yağış düşerken, bu yıl 30 mm yağış düştü. Yağış yetersiz olduğu için kuraklık tehlikesi baş göstermeye başladı.

Tohumlar Bozulmaya Başladı

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat KAVUNEKER, Konya Ovasına 6 aydır yeterli yağış olmadığını belirtti. Kurak bir dönem geçtiğini ifade eden KAVUNEKER, şunları söyledi:

“Çok kurak bir dönem geçiriyoruz. Bir tek Ilgın ilçemizde yağış var. Diğer ilçelerimizde çisentiyle geçmiş. Tohumlardan %10 ila %20’lerde bozulma başladı. Yağış olmadığı için çimlenemedi. Yeraltı kuyusu olan arazilerini suladı, buğdaylar çimlendi. Onlar kurtardı ama sulanamayan arazilerde büyük sıkıntılar başladı. Konya Ovası’na dış havzalardan, Mavi Tünelimizden su geldi. Ermenek ve diğer 2 tane su tünelimiz var. Bunlar da gelir ise bu gölge hızlı şekilde suya kavuşur. Diğer taraftan da Kızılırmak’tan Kulu, Cihanbeyli, Altınekin, Sarayönü, Ilgın, Kadınhanı ilçelerinde de hızlı bir şekilde çalışma yapılır. Hızlı şekilde sunulacak olursa Türkiye’nin boşa akan akarsuları, nehirleri ve gölleri tarımda kullanılırsa ülke sıkıntı çekmez, kıtlık çekmez.”

"KONYA OVASI, ALARM VERİYOR"

Yağış olmadığı taktirde rekoltenin de olmayacağını ifade eden Rıfat KAVUNEKER,

“Küresel ısınma yüzünden dünya genelinde suların sıkıntıya düşeceği söyleniyor. Bizim hızlı bir şekilde suya yatırım yapmamız gerekmektedir. Türkiye vatandaşlarına Türk milletine rica ediyorum; mutlaka küçüğünden büyüğüne kadar su tasarruflu kullanalım. Çünkü gün geçtikçe sıkıntı artıyor. Ben de aynı zamanda çiftiyim. Geçen hafta arazide gözlemlerime göre çimlenmeyen, bozulan ürünler var. 31 ilçemizin 28’inde yakınında yağış yoktu. Tabiri caizse Konya Ovası alarm veriyor. Yetkililerden ricamız acilen bölgelere su aktarılması gerekmektedir. Bir an önce tedbir alınması lazım. Mavi Tünel olmasaydı Çumra ve Karatay ilçelerinde tarım bitmiş olacaktı. Allah’tan ümit kesilmez ama %10’luk bir rekolte düştü. Yağış olmazsa rekolte diye bir şey kalmayacak.”

"2021'DE VERİM KAYBI YAŞANACAK"


Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murak AKBULUT da 2019 yılında 80 mm alınan yağışın bu yık 30 mm kadar düştüğünü söyledi. AKBULUT;

“Konya da 2 milyon 200 bin hektarlık bir ekim alanına sahibiz. Maalesef geçen yılla kıyasladığımız zaman temmuz ayından bu döneme kadar 80 mm kadar aldığımız yağışın, bu sene 30 mm olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki hafta sonu bir yağış bekliyoruz. Bu saatten sonra 2021 sezonu için rekoltede yaklaşık %10’luk bir verim kaybı beklemek yanlış olmaz. Tabii bu alanlarda üreticimiz adına gerekli yağışı bu saatten sonra da alamazsak, kar yağışını alamazsak %10 veri kayıplarının daha fazla bir noktaya gitmesi bizleri çok tedirgin etmelidir. Şu anlık %10’luk verim kaybı %20, %30 ve %40’lara çıkması kaçınılmazdır. Umarım bu durumla karşılaşmayız. Çünkü ocak ve şubat ayında istenilen ölçekte kar yağışı ve yağmur yağışları geldiği taktirde böyle bir sorunla karşılaşmayız” Dedi.

"10 SENE ÖNCEKİ GİBİ DEĞİL"

Meram ilçesinde Hasanköy Mah. Çiftçilik yapan Hami YILMAZ, yer altı sularının çekildiğini belirtti.

“Son yıllarda kuraklık var, yağış yok. Bu mevsimde biz tarlalarımızı yeraltı su kaynağı ile yağmurlama yaptık. Yeraltı suları da eskisi gibi değil. 10 sene önceki gibi değil. Sular çekildi. Harman alıyoruz; ama masraf bu sefer ikiye, üçe katlanıyor.” Dedi.
tarih icon 12/12/2020
okuna sayısı icon 656 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]