mobil menu
ara

Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü, Şeb-i Arus Konya (7-17 Aralık)

Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü, Şeb-i Arus Konya (7-17 Aralık)

Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Programları (Şeb-i Arus) Mevlevi geleneğine göre Şems-i Tebrizi Hazretleri’nin Türbesinin ziyareti ile başlayacak. 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikleri izlemek üzere, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Mevlana dostları Konya’ya gelecek.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenecek etkinlikler kapsamında, Hz Mevlana’yı anma ve onun öğretilerini doğru anlayabilmek amacıyla önceki yıllara nazaran daha kapsamlı bir organizasyon çeşitliğine gidildiği bildirildi. Anma programlarının yanı sıra, Sema’nın geleneksel yapısının muhafaza edilmesine yönelik olarak da bu yıl icra edilecek olan Şeb-i Arus Törenlerinde bir takım ilave etkinliklere de yer verildi. 

Anma programı;

07 Aralık 2017 Perşembe günü saat 13.30'da davet edilecek misafirler ve vatandaşın katılacağı, "Şems-i Tebrizi Türbesi Ziyareti" ile başlayacak ve Genelkurmay Başkanlığı Mehter Bölüğü eşliğinde Vilâyet önünden Mevlâna Meydanına "Kardeşlik Yürüyüşü" ile devam edecek. Saat 15.30'da Mevlâna Dergâhı Semahanesi'nde "Huzur-ı Pir'de Çocuk Muhipler Mukabelesi" icra edilecek. Akabinde Mevlâna Kültür Merkezi'nde; Atölye Çalışmaları "Sanat Ocağı, Mevlevihaneler" "Derviş Çeyizi" Sergisi, "XI. Uluslararası Konya Dünya İnançları ve Merdivenler Fotoğraf Yarışması" Sergisi, "Mevlâna Yolu" Fotoğraf Sergisi "Geçmişten Günümüze Şeb-i Arus Fotoğrafları" Sergisi, "Geleneksel Sanatlar" Sergisi "Harflerin Dili" Yazma Eserler Sergisi, Mevlâna ve Mevlevîlik Yayınları Hasan Çopur Koleksiyonu Sergisi, Mevlâna ve Mevlevîlik Konulu Kitaplar Sergisi, PTT Pul Sergisinin açılışları gerçekleştirilecek.

"Mevlâna Yolu" isimli kitabın yazarı Özcan Yüksek “İmza Günü” düzenleyecek. Törenlerden hemen önce saat 19.00-19.40 arası Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu ile Mevlâna Kültür Merkezi Konferans Salonunda Türkçe ve İngilizce "Mesnevî Dersleri" verilecek ve her gün devam edecek. Saat 20.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sema Salonunda Vuslat Yıldönümü Ana Programı başlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda, Türk Tasavvuf Müziğinin değerli yorumcusu ve Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Türk Tasavvuf Müziğinin en nadide eserlerini seslendirecek. Ayrıca, Tasavvuf Tarihi Araştırmacısı ve Yazar, Ömer Tuğrul İnançer’in “Mesnevi Sohbeti”yle devam edecek program, Sema Ayin-i Şerifi’yle de son bulacak

tarih icon 06/12/2017
okuna sayısı icon 2751 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]