mobil menu
ara

Çumra kavunu artık coğrafi işaretli

Çumra kavunu artık coğrafi işaretli Çumra ilçesinin en büyük gelir kaynaklarından biri olan ve bu yıl coğrafi işaretle işaretlenerek tescillenen Çumra kavununun üretim ağı her geçen yıl artıyor. Konya ZMO Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, "Kavundaki aromayı ve lezzeti arttıran en büyük unsurlardan bir tanesi Konya ikliminden kaynaklandığını belirtirken, üreticiler ise desteklerin arttırılmasıyla üretim ağının daha yüksek seviyelere çıkacağını söyledi.
Çumra kavunu coğrafi işaret belgesi

Kavun Çumra bölgesinde farklı tat ve aromasıyla bu yıl coğrafi işaretle işaretlenip tescil edilmiş bir ürün oldu. Konya bölgesinde 15 bin dekar alanda kavun üretim yapılırken, çiftçiler tarafından yaklaşık olarak dekar başına 5 ile 6 ton civarı verim alınıyor. Nisan ayı başında ekimi başlayan kavununda hasat, Ağustos ayı sonlarına kadar kademeli olarak devam ediyor. Çiftçiler ise, ekiminden hasat zamanına kadar olan sürede kavuna gözü gibi bakıyor. Hasatta sabahın ilk ışıklarında sapı kesilmeye başlayan kavunlar, insan gücüyle tek tek tarladan toplanıyor. Üç kademeli olarak hasat işleminden geçirildikten sonra kavunlar, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.
Coğrafi işaretli Çumra kavunu
tarih icon 15/08/2022
okuna sayısı icon 235 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2023 - cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ] • Destek: Çumra MTAL