mobil menu
ara

Çumra Çatalhöyük de sıra dışı bir ev daha

Çumra Çatalhöyük de sıra dışı bir ev daha Çumra ilçemizde, Anadolunun ilk kentleşme modellerinden  ve UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Çatalhöyük, 9 bin yıl öncesinde ki yaşamlar ile ilgili ipuçları vermeye devam ediyor.

Çatalhöyük Neolitik Kentin de Kazı Başkanı olan Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, Çatalhöyük te sokak kavramının, yakın zamanda bulunan ikinci mahalleyle aydınlanmaya başladığını dile getirdi.
 
Çumra Çatalhöyük'te devam eden kazılarda ikinci bir mahalle bulundu. Bu bulunan yeni mahallede de farklı, sıra dışı bir ev yer alıyor. Evin özellikle duvar boyaları, büyüklüğü, kaliteli tabanları ve taban altlarında çıkan gömülerle çok dikkat çekiyor. Yeni bulunan ev 9 bin yıl öncesindeki yaşamı aydınlatıyor.

Doç. Dr. Ali Umut TürkcanBu mahallede 2 tane çoklu gömümüz var. Hatta bu gömümüzde bir ayıya ait olabilecek yırtıcı bir hayvanın pençesinin de yine bu bireyin mezarının üzerine yerleştirilmesi dikkatimizi çekti. Bu kısım ilerleyen çalışmalarımızın içinde olacak. Dünyanın en eski ahşap parçaları Çatalhöyük'te bulunmuştu. Konya Ovası'ndaki kuru havanın ve özellikle buradaki yapıların gömülmesiyle, korunmasıyla ilgili bu ahşap örnekleri bulabiliyoruz. Yine aynı evde bulunan ahşap parça, büyük bir örnek ama içindeki basamağı andıran oyukları ile bunun önceden de bildiğimiz ama bulunamayan merdivenlerin bir parçası olduğunu düşünüyoruz. Uzun yıllardır ilk defa böyle bir şey gördük.” diye konuştu.
 
tarih icon 01/09/2021
okuna sayısı icon 772 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2021 - Cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ]