mobil menu
ara

Çumra Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi safran bitkisi üretiyor

Çumra Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi safran bitkisi üretiyor

İlçemiz okullarında Çumra Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri öğretmenleri ile birlikte safran bitkisi üretiyor. Okulun meslek dersi öğretmenlerinden ziraat yüksek mühendisi Ali Ceviz ile tarım makineleri ve teknolojileri yüksek mühendisi Ümit Kavaklı danışmanlığında tarım alanı öğrencileri ile beraber hem sera ve hem de tarla şartlarında uygulamalı olarak safran tarımı yapıyorlar.

Çumra Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Safran üretimi

Öğrencilerin yetiştirdiği safranlar hasadın ardından ülkedeki başta ilaç ve gıda sektöründe kullanılmak üzere firmalara gönderiliyor. Okul Müdürü Muhittin Tosun, yaptığı açıklamada, safran üretiminin Çumra'da, özellikle küçük tarım arazisi bulunan ancak kalabalık aileler için iyi bir gelir kaynağı olabilecek alternatif bir tarım ürünü olduğunu söylüyor.

Bu anlamda tarım alanı öğrencileri ile beraber hem sera ve hem de tarla şartlarında uygulamalı olarak safran tarımı yapıldığını ifade eden Tosun, şunları söyledi:

"Safran soğanının ekiminden, tarımına, çiçek haşatından çiçeklerinin kurutulmasına, soğan elde edilmesine, esans üretimine ve ticaretine kadar bütün üretim aşamaları öğrencilerimize uygulamaları ile birlikte öğretiyoruz. Çiçek hasat sezonunun sonuna yaklaştığımız bu günlerde çiçekler öğrenciler tarafından erken saatlerinde toplanıp, yine öğrenciler tarafından çiçek organları tasnif edilerek kurutulup ve uygun saklama koşullarında bekletilerek satışa hazırlanmakta."
Kaynak AA

tarih icon 24/11/2022
okuna sayısı icon 448 defa okundu

Çumra Haberleri Son Dakika

çumra haberleri Çumra'dan; Birlikte daha güçlüyüz. Çumra ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde, tarafsız olarak sizlere bildirmek için çalışmaktayız. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika çumra'dan haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Çumradan. Sosyal medyada takip edin, @cumradan.haber
çumra son dakika haberleri

© 2017 / 2023 - cumradan.com Künyeİletişim [ Reklam ] • Destek: Çumra MTAL