çumra nöbetçi eczane Çumra Nöbetçi Eczane   { Sağlık Eczanesi }   çumra nöbetci eczane telefonu 0332 447 20 67   çumra nöbetci eczane adresi İzzetbey Mh. A.Türkeş Cd. 38/B
17 Kasım 2019 Pazar

Türkmenkarahüyük Türkiye Sampiyonu olarak Çumra'yı Gururlandırdı

çumra haber tarihi 15.05.2019    çumra haber kategori Genel     çumra haber okunma 311
Türkmenkarahüyük Türkiye Sampiyonu olarak Çumra TÜRKMEN KARAHÜYÜK TÜRKİYE ŞAMPİYONU İlçemiz Türkmenkarahüyük ortaokulu Samsun da düzenlenen Türkiye Ragby şampiyonasında tüm rakiplerini yenerek Türkiye şampiyonu oldu. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve okul idaresi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Destek veren herkese teşekkürler.

Ragbi Nedir? 

Ragbi 15’er kişilik iki takımla bir devresi 40dk olmak üzere iki devre olarak oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu, topu elle rakip kale çizgisinin arkasına taşımayı hedefleyen sert bir spordur. İngiltere’nin Ragbi isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya’da çok popüler bir spor haline gelmiştir.

Ragbi’de her iki takımda farklı özelliklerde 15 oyuncu yer almaktadır. Forvetler 8 kişi olarak en ağır işi yapmakta ve sürekli çarpışmanın içinde bulunmaktadırlar, 7 kişilik Bek kadrosu ise daha çok; topu ağır adamlardan kaçırmak ve boşluk bulmak üzere odaklanmışlardır. 

Ragbi sporunu diğer sporlardan ayıran en büyük özelliği centilmenlik ve saygıdır. Maç boyunca fiziksel anlamda birbirine meydan okuyan takımların maç sonunda birlikte eğlenerek etkinliği dostça bitirebilmesi, yeri geldiğinde birlikte içerek şarkılar söylemesidir. Ragbi maçlarında hakem ve takım kaptanları dışında konuşmak kesinlikle yasaktır. Hakem kararlarına itiraz kati suretle oyundan uzaklaştırma sebebidir.
çumra haber yorumları cumradan.com