çumra nöbetçi eczane Çumra Nöbetçi Eczane   { Yeni Merkez Eczanesi }   çumra nöbetci eczane telefonu 0332 447 44 88   çumra nöbetci eczane adresi İzzetbey Mh. Gazi Cd. No:12/B
07 Nisan 2020 Salı

Şivlilik Günü Nedir?

çumra haber tarihi 25.02.2020    çumra haber kategori Genel     çumra haber okunma 180
Şivlilik Günü Nedir?

Şivlilik günü. Konya Bölgesinde karşılanan bir gelenektir. Üç ayların başlangıcının kutlanıldığı bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Şivlilik Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir. Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı devleti döneminde II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir.

Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkanlar rengarenk, irili ufaklı karpuz, davul, sünme, kuyruklu ismi verilen kağıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar yakılan ateşin etrafında halka olur ve fener alayına katılırlar.

Regaip gecesinin sabah ellerinde torbalarla kapıları çalmaya içeriye girerler; 
Şivli şivli şişirmiş,
Erken kalkan pişirmiş,
İki çörek bir börek,
Bize namazlık gerek.
Şivliliiiiiik… Diye bağrışırlar.

Ev sahibi önceden hazırlanan kuru üzüm, leblebi, incir, iğde gibi çerezlerden ve günümüzde daha çok şekerlemelerden çocuklara dağıtır. Aynı gün, hemen her evde yağda kızartılmış mayalı hamurundan “bişi” yapılır ve yufkaların arasına konur. Buna pekmezle yapılmış un helvası ilave edildiği de olur. Bişiler komşulara dağıtılır. O gün erkekler ise mahallenin camiinde mum yakar. İkindi ile akşam namazı arasında mezar ziyaretleri yapılır, yatsı namazında camilerde mevlit okunur. Şivlilik günü aile büyükleri, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır, “namazın mübarek olsun” temennisinde bulunur. Bu ziyaretler sırasında önce yemek, ardından da çerez ve meyvelerden oluşan şivlilik ikramı yapılır. Çocukların hatırladığı, mutlu edildiği şivliliki aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir.

Regaip Kandili, bu yıl 27 Şubat Perşembe günü idrak edilecek. Dolayısı ile şivlilik de 26 Şubat Çarşamba akşamına denk geliyor.
çumra haber yorumları cumradan.com