çumra nöbetçi eczane Çumra Nöbetçi Eczane   { Sağlık Eczanesi }   çumra nöbetci eczane telefonu 0332 447 20 67   çumra nöbetci eczane adresi İzzetbey Mh. A.Türkeş Cd. 38/B
17 Kasım 2019 Pazar

Konya dış havzasından su gelirse çiftçilerin yüzü gülecek

çumra haber tarihi 15.04.2019    çumra haber kategori Genel     çumra haber okunma 365
Konya dış havzasından su gelirse çiftçilerin yüzü gülecek Konya – Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya ovası sulanmayan arazilerinde sulanması ve verimi'nin artması için dış havzalardan su bekliyor. 

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker.”Bizim mutlaka dış havzalardan su getirmemiz lazım ”dedi. Konya’da son dönemlerdeki yağışlarla birlikte barajdaki su seviyesi artamaya başladı. Bu sene Konya Ovası’nda yağışların iyi gittiğini söyleyen Rıfat Kavuneker.”İnşallah Nisan ayında yağışlarımız da iyi giderse çiftçi iyi bir yıl atlatacak.”Barajlarımızda doluluk oranı yaklaşık yüzde 60’larda ama Konya ovasında eskiden sadece şeker pancarı, yonca, arpa. Ekilirken bugün tamamen buğday ve diğer şeylerden para kazandırmadığı için tamamıyla yeşil mahsule yönelmeye başladı. Su ile alakalı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Rıfat Kavuneker.”Mahsulü ekiyorsun su bitti diyorlar. Su yönetiminde sıkıntı var. Çiftçilerin mutlaka ziraat odası ve Devlet su işleri ile birlikte hareket etmesi lazım dedi. Çiftçi ne kadar su var. Ne kadar arazi sulanır diye hepsini kontrol altına alınması lazım dedi.”
Çiftçiler ekiyor sonra su bulamıyorlar geçen sene son suyu alamadık. Su yok denildi. Barajlarda su bitti, aktaramıyoruz dediler. Pancar, Mısır, Yağlık Ayçekirdeğinin son suları verilemedi. Karatay’daki hasar yüzde 30 oldu. Onun için bunu hep birlikte çözmemiz lazım dedi.”Mutlaka Dış havzalardan su getirmemiz lazım.Fırat Kavuneker,”Bize dış havzalardan su geldi zaman Çumra, Karatay, Altınekin, Cihanbeyli, Kulu’ya kadar sulayabiliriz.

Yurt dışından buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, kanola vs. almaya gerek kalmayacak. Burada hayvancılık da çok gelişecek. Çünkü kaba yem üretimi artacak. Kaba yem arttığı zaman dışa bağımlılıktan tamamen kurtulacağız. Yıllık yurt dışına ödediğimiz döviz miktarını buraya yatırım yaparsak şu anda Türkiye’de ekilebilen 2 milyon hektarlık arazi rahat bir şekilde kullanabiliriz. Karatay’ın çok verimli 1 milyon 760 bin dekar arazisi var. Bunun sadece 900 bin dekarı sulanıyor. Karatay, Konya’nın yüzde 10’unu karşılıyor. Eğer bunun tamamı sulanırsa Konya’nın yüzde 20’sini karşılamış olacak. Eğer su olursa biz ikinci üründen yaklaşık yüzde 10 alacağız. Yani Konya’nın yüzde 30’u demek, Bugün Konya’da Türkiye’nin yüzde 10’u karşılanıyorsa yüzde 15’ine,yüzde 20’sine yaklaşacak demektir. Onun için de bizim mutlaka dış havzalarından su getirmemiz lazım” diye konuştu.
çumra haber yorumları cumradan.com